Domy tymczasowe
Jesteś osobą, która kocha zwierzęta, umie się nimi zajmować,
a z jakiś przyczyn nie możesz zaadoptować psiaka lub kota na stałe?
Co to jest dom tymczasowy?
Dom tymczasowy (zwany „tymczasem” albo skrótowo „dt”) to dom, w którym zwierzę przebywa przez pewien czas, a konkretnie do chwili znalezienia stałego domu.
Dlaczego domy tymczasowe są potrzebne?
Domy Tymczasowe są szczególnie ważne w naszej działalności. To dzięki nim mamy możliwość ratowania zwierząt z pseudohodowli, wyciągania psów/kotów ze schronisk czy zabierania porzuconych zwierzaków z ulicy.
Bardzo istotne i nie do przecenienia w domu tymczasowym jest możliwość obserwacji zwierzaka. Już po paru dniach pobytu można o nim powiedzieć więcej, niż gdyby przebywał w schronisku, nawet przez wiele miesięcy.
Zwierzę będące w domu tymczasowym przebywa w normalnych, domowych warunkach, ma stały kontakt z człowiekiem, jego zachowanie jest sprawdzane w różnych sytuacjach, a to gwarantuje mu w przyszłości dopasowanie domu do jego charakteru.
Jakie zwierzęta potrzebują domu tymczasowego?
Takie, które znajdujemy zagubione lub porzucone. Chcemy im zaoszczędzić szoku związanego z oddaniem do schroniska i dać im szansę na szybkie znalezienie nowego domu. Zwierzę od razu po znalezieniu/porzuceniu trafiłoby do domu tymczasowego, a my szukalibyśmy mu nowego domu.
Problemem nie do rozwiązania w warunkach schroniskowych są zwierzęta chore, takie którym trzeba zapewnić znacznie lepsze warunki, ale przede wszystkim poświęcić swój czas. Nie ma możliwości, żeby wolontariusze po parę razy dziennie zakraplali oczy zwierzęciu lub trzymali je przy podawaniu kroplówki. Chory zwierzak potrzebuje też lekkiego, lekkostrawnego jedzenia i morza miłości, bo troskliwa opieka i serce działają cuda, a czasem są ważniejsze od medycyny.
Kto może zostać domem tymczasowym?
KAŻDY!
Domy tymczasowe to ogromna szansa na szybkie znalezienie nowego domu.
Zwierzaki w domach są zadowolone, wypoczęte, zdrowe, czyste – takie zwierzęta chcą adoptować ludzie.
Obowiązki i prawa „domu tymczasowego”
Zostanie kocią lub psią rodziną zastępczą to poważny obowiązek: przyjmując pod swój dach zwierzę, nigdy nie wiesz, jak długo ono pod nim zostanie. Czasem podopieczni chorują, kiedy indziej nie mają łatwych charakterów, ale bywa również wręcz przeciwnie – są okazami zdrowia i posiadaczami tak cudnych charakterów, że niezwykle trudno się z nimi rozstać. Zdarzają się problemy, których nikt nie był w stanie przewidzieć.
W idei tymczasowania nie chodzi o zrzucenie komuś na głowę troski o powierzone zwierzę: obowiązki i prawa obu stron reguluje stosowna umowa. Wyrażenie zgody na bycie domem tymczasowym nie jest dożywotnią deklaracją, istotne jest jednak, by decyzję tę podjąć świadomie. DT, który z jakichś powodów musi zrezygnować z pełnienia obowiązków, których się podjął, powinien powiadomić fundację o zaistniałej sytuacji. Daje w ten sposób szansę na znalezienie podopiecznemu nowego lokum.
Dając dom tymczasowy okazujesz serce i empatię psom i kotom, ale trzeba mierzyć siły na zamiary i zdawać sobie sprawę, że wiąże się to ze sporą odpowiedzialnością oraz poświęceniem siebie i czasu.
Oczywiście koszty wszelkich zabiegów pokrywa Fundacja, ale czas i serce daje opiekun tymczasowy.
To cudowne uczucie, gdy widzisz jak zwierzak, któremu dajesz opiekę z dnia na dzień jest coraz zdrowszy, a futro zaczyna być błyszczące i gęste. Nie da się tego uczucia z niczym porównać, bo nie ma nic ważniejszego niż oferowanie nowego życia.
My na pewno ze swojej strony będziemy starali się jak najszybciej znaleźć mu dom stały, ale do obowiązków domu tymczasowego należy zrobienie porządnych zdjęć albo zaproszenie wolontariusza by je zrobił, a także opisanie zwierzaka jak się zachowuje w warunkach domowych. Najważniejsze jednak jest oswajanie zwierzaka, socjalizowanie, pieszczoty oraz nauka.
Zobaczycie jaką satysfakcję przynosi uratowanie takiego nieszczęśnika, polecamy i ostrzegamy – tymczasowanie wciąga! 🙂
Jeśli jesteś zainteresowany/a stworzeniem domu koniecznie napisz:
fundacjapsyulicy@gmail.com